Na co zwrócić uwagę przy zabezpieczeniu instalacji fotowoltaicznej?
Budowa i remont

Na co zwrócić uwagę przy zabezpieczeniu instalacji fotowoltaicznej?

Kiedy decydujemy się na instalację fotowoltaiczną, nie wystarczy, że dobrze zainstalujemy panele fotowoltaiczne trzeba także zwrócić uwagę na wszystkie zagrożenia, jakie mogą wystąpić podczas użytkowania tej instalacji. Mowa tutaj przede wszystkim o zagrożeniach przeciążeniowych, wszelkiego rodzaju zwarciach, przepięciach czy powstawaniu pożarów. Wybierając instalatora zainteresujmy się jego sposobem montażu, a także zwróćmy uwagę czy zna wszystkie zagrożenia i stosuje odpowiednie zabezpieczenia na instalacji.

Instalacja fotowoltaiczna tylko od sprawdzonego producenta

Niezależnie od tego, czy samodzielnie kupujemy panele słoneczne, czy instalacja w komplecie kupowana jest przez instalatora, ważne jest źródło paneli, aby cała instalacja była w pełni bezpieczna. Po wykonaniu instalacji każdy panel fotowoltaiczny powinien posiadać odpowiednie zabezpieczenie. Do najpopularniejszych zabezpieczeń zalicza się wyłączniki oraz bezpieczniki, które pełnią funkcję zabezpieczenia nad prądowego oraz ograniczniki przepięć.

Pamiętaj o zabezpieczeniu pożarowym

Jak wiadomo, ogniwa fotowoltaiczne prawidłowo zamontowane nie są narażone na wystąpienie pożaru, mimo to nie można zapomnieć o odpowiedniej ochronie przeciwpożarowej, dzięki której zabezpieczymy się przed rozszerzeniem ognia. Według ustawy każdy projekt powyżej 6,5 kw a powinien być zgłoszony do straży pożarnej i posiadać odpowiednie zabezpieczenia zgodne z zasadami przeciwpożarowymi.

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, warto zwrócić uwagę na miejsce montażu, obecność ochrony odgromowej na budynku oraz inne zagrożenia, jakie mogą wystąpić przy montażu danej instalacji. Każdy instalator powinien pamiętać, aby spełniać wymogi bezpieczeństwa instalacji fotowoltaicznej.