Jak działają fotowoltaiczne panele ?
Budowa i remont

Jak działają fotowoltaiczne panele ?

Kiedy budujemy dom, zastanawiamy się nad wieloma instalacjami, także nad instalacją fotowoltaiczną, która z roku na rok zyskuje na popularności zastanówmy się zatem jak działają panele fotowoltaiczne, jakie mają wady i zalety, a co najważniejsze czy opłaca się je montować na własnym domu. Jak wiadomo panele słoneczne jak sama nazwa wskazuje ściągają ze słońca energię, tworząc przy tym napięcie elektryczne. Najwięcej energii panele mogą ściągnąć ze słońca latem, choć zimą także będą działały.

Czy fotowoltaiczne panele są opłacalne?

Jak już wspomnieliśmy, najwięcej energii panele fotowoltaiczne ściągają latem, wtedy właśnie można zmagazynować nadwyżkę w sieci, aby 80% tej nadwyżki odebrać w zimniejszej porze roku, kiedy tego słońca jest zdecydowanie mniej. Jeżeli zmagazynujemy dużą ilość prądu latem, będziemy mogli ją odebrać zimą, co oznacza, że posiadanie instalacji fotowoltaicznej dla każdego gospodarstwa jest opłacalne.

Panele słoneczne mają różną moc

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, powinniśmy wziąć pod uwagę, że każdy panel fotowoltaiczny posiada swoją maksymalną moc, dlatego cała instalacja powinna być dostosowana do wielkości zużycia prądu w naszym gospodarstwie. Im większy dom, tym bardziej rozbudowane powinny być ogniwa fotowoltaiczne, aby móc produkować odpowiednią ilość prądu, która będzie także magazynowana na zimę.

Trzeba także pamiętać, że im dłużej pracują panele fotowoltaiczne, tym bardziej spada ich efektywność. Dla przykładu w pierwszym roku ich sprawność będzie 100%, a po 20 latach ta sprawność może spaść do 80%. Instalacja fotowoltaiczna to duża i opłacalna inwestycja, która zwraca się w ciągu kilku lat, zwłaszcza jeżeli posiadamy gospodarstwo rolne czy własną firmę.