Poznaj najpopularniejsze maszyny w budownictwie
Budowa i remont

Poznaj najpopularniejsze maszyny w budownictwie

Bez względu na to, z jakim rodzajem budowy mamy do czynienia, z pewnością natkniemy się na niej na maszyny do betonu. W użytku są zarówno klasyczne pompy, jak i mieszalniki do betonu, a rozwiązania zaawansowane technologicznie rywalizują o nasze uznanie z tymi, które są dość proste, a jednocześnie wyjątkowo wydajne. Które z nich zasługują na szczególną uwagę?

Przegląd typowych pomp do betonu

Najbardziej klasycznym z dostępnych rozwiązań jest stacjonarna pompa do betonu, przeważnie montowana na naczepie i wymagająca skorzystania z rurociągu przeznaczonego do rozprowadzania betonu. Podajnik, w który zaopatrzony został rurociąg przyczynia się do tego, że wylewanie betonu jest nie tylko szybkie, ale również równomierne. Rozwiązanie to pozwala na zastosowanie długiego rurociągu. O ile więc konieczność przyciągnięcia pompy na plac budowy bywa kłopotliwa, o tyle korzystanie z niej nie jest skomplikowane nawet, gdy ona sama znajduje się w pewnym oddaleniu.

Oczywiście, w sprzedaży dostępne są także mobilne pompy do betonu. Te są znacznie bardziej funkcjonalne, choć ich dość wysoka cena nie każdemu odpowiada. Nie brakuje też osób ubolewających nad tym, że nie są one aż tak wydajne, jak ich stacjonarne odpowiedniki.

Poznaj mniej oczywiste rozwiązania

Pompogruszki to rozwiązania stosowane wszędzie tam, gdzie docenia się wydajność. Pompogruszki do betonu posiadają zarówno funkcjonalności charakteryzujące pompę z podajnikiem, jak i te, które posiadają samojezdne betoniarki magazynujące i transportujące ten materiał budowlany.

Inwestycja w rozwiązania tego typu kojarzy się przede wszystkim z niższymi kosztami. Zwraca jednak na siebie uwagę także dlatego, że jest gwarancją większej szybkości pracy. Plusem pompogruszek jest także łatwość ich obsługi często idąca w parze z ich wysoką mobilnością.