Najważniejsze kryteria wyboru kinkietów
Budowa i remont

Najważniejsze kryteria wyboru kinkietów

Kinkiety do łazienki nie są rodzajem oświetlenia, które nas zaskakuje. Dostrzegamy przecież wiele podobieństw między nimi oraz między kinkietami z sypialni i przedpokoju. Czy jednak oznacza to, że doskonale wiemy, jak wybierać i instalować lampy ścienne łazienkowe?

Stylistyka jako wiodące kryterium wyboru

Kinkiet łazienkowy LED może, w zależności od naszych upodobań, być zarówno lampą utrzymaną w nowoczesnym, jak i w klasycznym stylu. Co przy tym szczególnie ważne, w obu przypadkach będziemy mieli do czynienia z rozwiązaniami równie funkcjonalnymi.

Różnice w designie są jedynymi, które można zauważyć, choć nie oznacza to, oczywiście, że są przez to mniej istotne. Kinkiety retro przeważnie posiadają stylowe abażury wykonane z tworzywa sztucznego. Są bardziej dekoracyjne, mogą więc zdominować łazienkę, co nie zawsze jest naszym celem. Modele nowoczesne są bardziej dyskretne, również one mogą być jednak traktowane jako elementy o ozdobnym charakterze.

Lokalizacja kinkietów i ich znaczenie

Kinkiety łazienkowe są odporne nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale również na szkodliwe działanie wilgotności i wody. Znalezienie dla nich idealnego miejsca w pomieszczeniu nie jest więc czynnością skomplikowaną. Warto zwrócić jednak uwagę na to, że najczęściej pojawiają się nad lustrem. Taka koncepcja podoba się zarówno zwolennikom rozwiązań klasycznych, jak i nowoczesnych, bo umożliwia rozświetlenie pomieszczenia i łatwiejsze korzystanie z niego.

Warto jednak pamiętać, że nie każdy kinkiet do łazienki sprawdzi się tak samo dobrze właśnie w tej lokalizacji. Najlepiej stawiać na model pozbawiony abażura, a tym samym mniej ozdobny, a bardziej funkcjonalny. Zapewni on doskonałe oświetlenie, a jednocześnie nie będzie dominować nad lustrem, które często również ma ozdobny charakter.