Handel

Żywienie szczeniaka bez tajemnic

Potrzeby żywieniowe szczeniąt nie są identyczne z tymi, o jakich mówi się w kontekście dorosłego zwierzęcia. Nie powinniśmy więc dziwić się, że również karmy dla szczeniąt różnią się tak ze względu na dawkowanie, jak i skład. Jak wybrać najlepszą i po czym poznać, że karma dla psa junior jest rzeczywiście wartościowa?

Rodzaje karm dla szczeniąt

Przyjmuje się, że do trzeciego tygodnia życia szczeniąt żadne karmy nie są wskazane. Żywienie powinno opierać się na mleku matki. Jeśli nie ma możliwości podawania mleka, zastępujemy go preparatami mlekozastępczymi. Okres odsadzania może trwać nawet do ósmego tygodnia życia. Wtedy też szczenięta tracą odruch ssania. Opiekunowie mogą zacząć przyzwyczajać psy do stałego pokarmu, nawet najlepszych karm dla szczeniąt nie należy jednak podawać zbyt szybko w zbyt dużych ilościach.

Zarówno mokra, jak i sucha karma dla szczeniaka powinna dostarczać małym psom nie tylko wielu kalorii, ale również składników odżywczych. Zwierzę intensywnie się rozwija, a co za tym idzie, musi być nieustannie wzmacniane. Szukając dobrej karmy dla szczeniąt należy też pamiętać o tym, że układ pokarmowy małego psa nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Warto podawać mu więc przede wszystkim te produkty, które są lekkostrawne.

Karma gotowa i jej zalety

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy analizować kolejne gotowe karmy dla szczeniąt, czy też lepiej postawić na karmy domowe. Okazuje się, że drugie z wymienionych rozwiązań wcale nie musi być tym lepszym. To gotowa karma mokra dla szczeniąt jest tą, której skład jest przebadany pod kątem bezpieczeństwa i wartości odżywczej. Samodzielne układanie wartościowego jadłospisu jest nie tylko znacznie trudniejsze, ale i bardziej kosztowne.