Przegląd maszyn wykorzystywanych w budownictwie
Budowa i remont

Przegląd maszyn wykorzystywanych w budownictwie

Gdy mówimy o maszynach do betonu, musimy mieć świadomość tego, że charakteryzuje je różnorodność. Inne zastosowanie mają mieszalniki do betonu, a inne te rozwiązania, które służą do jego transportowania. Szczególnym rodzajem maszyn są pompogruszki do betonu, warto więc zainteresować się ich potencjałem.

Pompogruszki – charakterystyka maszyn

Pompogruszka to określenie maszyny do betonu stanowiącej połączenie mieszarki oraz pompy do betonu. Przeważnie jest ona zabudowana na podwoziu ciężarówki i jest typowym rozwiązaniem 2 w 1.

Mieszalniki zastosowane w niej mają od 7 do 9 metrów sześciennych pojemności nominalnej, wysięgnik zaś posiada od trzech do czterech ramion. Ważnym elementem urządzenia jest także rurociąg. Dziś nie ma już reguły, co do jego średnicy, kupujący mogą więc bez większych trudności znaleźć interesujące ich rozwiązanie.

Wydajność i zastosowanie pompogruszki

Przestrzeń w pompogruszce przeznaczona do zabudowy jest ograniczona. Pojawia się też konieczność uzyskania dość niskiej wagi całej maszyny. Nic więc dziwnego, że zespół jednostki pompującej nie jest przesadnie duży. Oczywiście, nie oznacza to, że wydajności pompogruszki nie da się zwiększyć, jest to jednak możliwe wyłącznie przy zastosowaniu dużej ilości suwów roboczych. W rezultacie przeważnie nie stosuje się jej tam, gdzie konieczne jest pompowanie dużych ilości betonu.

Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z urządzeniem, dla którego trudno jest znaleźć przeznaczenie. Dziś trudno o lepszą opcję, gdy zderzamy się z problemem dowozu i pompowania niewielkiej ilości betonu, a tym samym korzystanie z bardziej zaawansowanego sprzętu wydaje się mało opłacalne. W wielu miejscach pompogruszka pełni także funkcje typowej pompy do betonu. Jej mobilność sprawia, że może obsługiwać nie jeden, ale kilka placów budowy.