Podstawowe informacje o relokacji – jak przenieść firmę?

Relokacja pracowników to bardzo częste zjawisko na współczesnym rynku pracy. Takie działania są podejmowane zarówno z inicjatywy pracodawców, jak i samych pracowników. I co ważne – relokacja może być korzystna dla obu stron, ale tylko wtedy, gdy jest przeprowadzona w prawidłowy sposób. Czym jest relokacja pracowników oraz jakie są jej główne powody? Oto kilka podstawowych informacji. 

Czym są relokacje pracowników?

Relokacja pracowników to nic innego, jak ich przeniesienie do innego miejsca pracy, w innej lokalizacji. Ta lokalizacja może mieścić się w tym samym kraju lub poza jego granicami – w zależności od samej firmy i strategii jej działania. W tym drugim przypadku często niezbędna jest legalizacja pobytu pracowników (do czego mogą służyć wizy pracownicze). Dlatego też spora cześć firm korzysta z pomocy specjalistów. Tutaj przyda się prawnik imigracyjny, który pomoże załatwić wszystkie formalności i zadba o jak najlepsze przeprowadzenie tego procesu. 

Utworzenie nowego oddziału firmy

Przyczyny relokacji pracowników mogą być bardzo różne. Do tych najważniejszych należy zaliczyć:

  • utworzenie nowego oddziału (doświadczeni pracownicy mogą przyczynić się do jego prawidłowego rozwoju – poprzez przekazanie swojej wiedzy i wdrożenie nowych pracowników do określonych obowiązków);
  • konieczność zatrudnienia specjalistów (w wielu przypadkach firmy borykają się z problemem znalezienia odpowiednich fachowców, a doświadczeni pracownicy z innych lokalizacji mogą temu zapobiec);
  • zmiany strukturalne w firmie (które wiążą się ze zmianą lokalizacji);
  • dokształcenie pracowników.

Ważnym powodem przeniesienia pracowników może też być chęć samego pracownika do zmiany lokalizacji. Tutaj motywacją mogą być bardzo różne – na przykład lepsze zarobki lub korzystniejsze warunki zatrudnienia.

Relokacja pracowników staje się obecnie coraz popularniejsza. Jej przyczyny mogą być bardzo różne, ale jeżeli jest przeprowadzona w prawidłowy sposób, to jej korzyści są zazwyczaj obopólne.