Handel

Karmienie szczeniąt – najczęstsze pytania

O tym, że żywienie szczeniaka nie jest proste może świadczyć choćby to, że nawet osoby mające duże doświadczenie w opiece nad psem często mają wątpliwości, które karmy dla szczeniąt są najlepsze. Błędy żywieniowe popełnione w pierwszych miesiącach życia szczeniaka mogą mieć wpływ na całe jego dalsze funkcjonowanie. Warto więc poznać odpowiedzi na kilka najczęściej pojawiających się pytań.

Która karma jest lepsza?

Decyzja o wyborze tekstury karmy jest na tyle trudna, że dyskusja na ten temat toczy się już od lat i niewiele wskazuje na to, że uda się ją szybko zakończyć. Współcześnie dominuje przy tym pogląd, że nie można jednoznacznie stwierdzić, czy sucha karma dla szczeniaka jest bardziej wartościowa niż jej mokry odpowiednik. Rozwiązaniem może być w związku z tym podawanie mu zarówno jednej, jak i drugiej.

Oczywiście, karma mokra dla szczeniąt nie bez powodu jest uważana za mniej wymagającą. Nie powinno to jednak dziwić, gdy weźmie się pod uwagę to, że produkty mokre są po prostu łatwiejsze do rozgryzienia. Niestety, są też mniej kaloryczne niż karma sucha, a rozwijające się zwierzę potrzebuje kalorii.

Jak często karmić szczeniaka?

Bez względu na to jaka karma dla psa junior zostanie wybrana, żywienie psa ma odbywać się w sposób odpowiedzialny. Musimy wiedzieć, jak często powinniśmy mu podawać jedzenie. Tu sprawdza się zasada mówiąca o tym, że choć szczeniak powinien być karmiony częściej niż dorosły pies, należy dbać, aby nie jadł zbyt dużo.

Oczywiście, karmienie psa pięć lub sześć razy dziennie jest często trudne do wykonania ze względów organizacyjnych. Dobrze jest więc pamiętać, że już półroczny pies może być, bez obaw, karmiony zaledwie trzy razy dziennie.